KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
KRKONOŠE - VÝCHOD
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Přírodní zajímavosti
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  KRNAP
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 

Krkonoše

Umístění
Krkonoše - kraj východočeský - leží mezi Orlickými a Jizerskými horami a tvoří naši státní hranici s Polskem. Směrem k jihu postupně přechází v oblast Podkrkonoší.

Charakteristika
Krkonoše patří k nejvyšším pohořím v ČR. Pohoří Krkonoš je tvořeno dvěma hlavními hřebeny - vyšší vnější hřeben a nižší vnitřní hřeben. Z vyššího hřebene vystupují vrcholy nejvyšších hor - Sněžka (1602 m), Vysoké Kolo (1506 m), Violík (1472 m) a Sokolík (1384 m). Vnitřní hřeben je charakteristický úzkými příkrými svahy, mezi nejvýznamnější vrcholy patří Kotel (1435 m), Luční hora (1457 m) a Studniční hora (1554 m). Podkrkonošskou oblast tvoří několik souběžných hřebenů s nejvyšší horou Zvičinou (671 m). Svahy Krkonoš jsou porostlé smrkovými lesy, v nadmořské výšce nad 1200 m se objevují pouze kleče, rašeliniště, kosodřevina a holé, skalnaté plochy. Na horských hřebenech Krkonoš pramení řeka Labe a řeka Úpa. Krkonoše patří mezi chladné oblasti s teplotami v zimních měsících -5 - -8°C, v letním období jsou teploty v rozmezí 10 - 15°C. Počet letních dnů se pohybuje mezi 0 - 30, počet dnů se sněhovou pokrývkou je 120 - 200. Oblast Podkrkonoší je mírně teplejší.

Chráněná území
Přírodní potenciál a relativně nenarušené prostředí vedly v roce 1963 k vyhlášení Krkonoš Národním parkem s rozlohou 385 km2. K ochraně těch nejhodnotnějších území bylo v rámci KRNAP zřízeno mnoho přírodních rezervací - Rýchorská přírodní rezervace, Úpská rašelina, Obří důl, Černohorská Rašelina, Labský důl, Pančavská louka, V bažinkách, Kostelné jámy, Východokrkonošská přírodní rezervace a Západokrkonošská přírodní rezervace. Některými přírodními rezervacemi vedou naučné stezky. Z doby zalednění se dochovaly četné alpinské druhy vegetace.

Turistika zimní, letní
Krkonoše patří k nejnavštěvovanějším horským oblastem Čech. Celá oblast je zařazena do 1. kategorie cestovního ruchu s mezinárodním významem. Podkrkonoší nabízí ideální podmínky jak pro běžecké, tak i pro sjezdové lyžování. Mezi hlavní střediska zimních sportů patří Špindlerův Mlýn se závodními lyžařskými drahami ve Svatém Petru - dvě pravidelně upravované běžecké stopy v délce 7 a 15 km, běžecké okruhy dlouhé 4 a 7 km, nenáročná běžecká trasa "Buď fit" dlouhá 8 km, lyžařské můstky a lanovky na Pláň a Medvědín, Pec pod Sněžkou s lanovkami na Sněžku a Růžohorky, Harrachov s můstkem pro lety na lyžích a lanovkou na Čertovu horu, Semily s umělým svahem, Mísečky, Benecko, Vrchlabí, Rokytnice nad Jizerou, Horní Maršov, Velká Úpa a další. Návštěvníci Špindlerova Mlýna mohou v zimě navštívit i některou ze zajímavých turistických aktrakcí. Pod hotelem Harmony na Bedřichově najdete celoročně otevřenou rekreační bobovou dráhu s 22 zatáčkami, která se sjíždí na vozících s gumovými kolečky. U penzionu Olympie ve Svatém Petru si můžete vyzkoušet jízdu na nafouknutých kruzích po vysněžené dráze neboli snowtubing. K dispozici je také téměř 5 km dlouhá rekreační sáňkařská dráha, která začíná u zotavovny Malý Šišák. Dá se zde dojet i se sáňkami pravidelnou autobusovou linkou. V letním období patří Krkonoše a Podkrkonoší k vyhledávaným a velmi vděčným oblastem pro rekreaci a odpočinek, ale také pro vyznavače pěší turistiky pro množství značených turistických cest, z nichž některé mají svá pojmenování po významných osobnostech - cesta "K. J. Erbena", "K. V. Raise", "Bratří Čapků". Téměř "ráj" zde najdou i ti, kdo dávají přednost cykloturistice, protože většina turistických středisek v podhůří Krkonoš i výjezdy na horská sedla či vrcholy jsou uzavřeny automobilové dopravě.

Z TISKOVÝCH ZPRÁV A ČLÁNKŮ

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.turistika.cz

Typ záznamu: Hory nebo pohoří
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 18.11.2004 v 09:20 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
Sněhové zpravodajství
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
 
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba