KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
KRKONOŠE - VÝCHOD
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Přírodní zajímavosti
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  KRNAP
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Krkonoše [ Hory nebo pohoří ]

Umístění
Krkonoše - kraj východočeský - leží mezi Orlickými a Jizerskými horami a tvoří naši státní hranici s Polskem. Směrem k jihu postupně přechází v oblast Podkrkonoší.

Charakteristika
Krkonoše patří k nejvyšším pohořím v ČR. Pohoří Krkonoš je tvořeno dvěma hlavními hřebeny - vyšší vnější hřeben a nižší vnitřní hřeben. Z vyššího hřebene vystupují vrcholy nejvyšších hor - Sněžka (1602 m), Vysoké Kolo (1506 m), Violík (1472 m) a Sokolík (1384 m). Vnitřní hřeben je charakteristický úzkými příkrými svahy, mezi nejvýznamnější vrcholy patří Kotel (1435 m), Luční hora (1457 m) a Studniční hora (1554 m). Podkrkonošskou oblast tvoří několik souběžných hřebenů s nejvyšší horou Zvičinou (671 m). Svahy Krkonoš jsou porostlé smrkovými lesy, v nadmořské výšce nad 1200 m se objevují pouze kleče, rašeliniště, kosodřevina a holé, skalnaté plochy. Na horských hřebenech Krkonoš pramení řeka Labe a řeka Úpa. Krkonoše patří mezi chladné oblasti s teplotami v zimních měsících -5 - -8°C, v letním období jsou teploty v rozmezí 10 - 15°C. Počet letních dnů se pohybuje mezi 0 - 30, počet dnů se sněhovou pokrývkou je 120 - 200. Oblast Podkrkonoší je mírně teplejší.

Chráněná území
Přírodní potenciál a relativně nenarušené prostředí vedly v roce 1963 k vyhlášení Krkonoš Národním parkem s rozlohou 385 km2. K ochraně těch nejhodnotnějších území bylo v rámci KRNAP zřízeno mnoho přírodních rezervací - Rýchorská přírodní rezervace, Úpská rašelina, Obří důl, Černohorská Rašelina, Labský důl, Pančavská louka, V bažinkách, Kostelné jámy, Východokrkonošská přírodní rezervace a Západokrkonošská přírodní rezervace. Některými přírodními rezervacemi vedou naučné stezky. Z doby zalednění se dochovaly četné alpinské druhy vegetace.

Turistika zimní, letní
Krkonoše patří k nejnavštěvovanějším horským oblastem Čech. Celá oblast je zařazena do 1. kategorie cestovního ruchu s mezinárodním významem. Podkrkonoší nabízí ideální podmínky jak pro běžecké, tak i pro sjezdové lyžování. Mezi hlavní střediska zimních sportů patří Špindlerův Mlýn se závodními lyžařskými drahami ve Svatém Petru - dvě pravidelně upravované běžecké stopy v délce 7 a 15 km, běžecké okruhy dlouhé 4 a 7 km, nenáročná běžecká trasa "Buď fit" dlouhá 8 km, lyžařské můstky a lanovky na Pláň a Medvědín, Pec pod Sněžkou s lanovkami na Sněžku a Růžohorky, Harrachov s můstkem pro lety na lyžích a lanovkou na Čertovu horu, Semily s umělým svahem, Mísečky, Benecko, Vrchlabí, Rokytnice nad Jizerou, Horní Maršov, Velká Úpa a další. Návštěvníci Špindlerova Mlýna mohou v zimě navštívit i některou ze zajímavých turistických aktrakcí. Pod hotelem Harmony na Bedřichově najdete celoročně otevřenou rekreační bobovou dráhu s 22 zatáčkami, která se sjíždí na vozících s gumovými kolečky. U penzionu Olympie ve Svatém Petru si můžete vyzkoušet jízdu na nafouknutých kruzích po vysněžené dráze neboli snowtubing. K dispozici je také téměř 5 km dlouhá rekreační sáňkařská dráha, která začíná u zotavovny Malý Šišák. Dá se zde dojet i se sáňkami pravidelnou autobusovou linkou. V letním období patří Krkonoše a Podkrkonoší k vyhledávaným a velmi vděčným oblastem pro rekreaci a odpočinek, ale také pro vyznavače pěší turistiky pro množství značených turistických cest, z nichž některé mají svá pojmenování po významných osobnostech - cesta "K. J. Erbena", "K. V. Raise", "Bratří Čapků". Téměř "ráj" zde najdou i ti, kdo dávají přednost cykloturistice, protože většina turistických středisek v podhůří Krkonoš i výjezdy na horská sedla či vrcholy jsou uzavřeny automobilové dopravě.

Z TISKOVÝCH ZPRÁV A ČLÁNKŮ

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.turistika.cz

Typ záznamu: Hory nebo pohoří
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 18.11.2004 v 09:20 hodin
Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
Sněhové zpravodajství
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
 
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba